Częstym problemem w zagadnieniach transportu bliskiego jest manipulacja ładunkami zbyt ciężkimi lub niewygodnymi dla ręcznej obsługi (dla jednej czy nawet kilku osób). Wagi typowych ładunków w wielu firmach sięgają stu czy stu kilkudziesięciu kilogramów.
Kształty, duże rozmiary czy brak uchwytów powodują dodatkowe problemy z ich podnoszeniem czy przenoszeniem. Szczególnym utrudnieniem są dodatkowe operacje, które należy wykonać z ładunkiem, a trudne do wykonania dla człowieka - patrząc pod kątem ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Do takich operacji należą np. podniesienie ładunku ponad głowę, wyciągnięcie go przed siebie czy też przechylenie lub obrót ładunku.
W świetle obowiązujących przepisów BHP „... pracodawca jest obowiązany stosować odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne zmierzające do wyeliminowania ręcznych prac transportowych.” O ile stosunkowo prosta i efektywna jest automatyzacja, ułatwienie lub udoskonalenie pracy w obrębie jednego, ograniczonego stanowiska pracy poprzez stosowanie, np. wciągników, podnośników podciśnieniowych czy manipulatorów, o tyle wykonywanie bardzo zróżnicowanych zadań na dużym obszarze (w wielu miejscach, na wielu stanowiskach) jest znacznie trudniejsze do usprawnienia.
Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach, może być zastosowanie specjalnych wózków podnoszących, z nisko położonym środkiem ciężkości, mechanicznym systemem podnoszenia, wyposażonych w odpowiedni - w zależności od zadania - osprzęt.
Dzięki tym mobilnym urządzeniom możliwe jest uchwycenie ładunku, podniesienie go na określoną wysokość, przechylenie lub obrót i wiele innych operacji.
1. PRO 100 - podnoszenie i obracanie rolek z chwytakiem rozprężnym.
2. EASY SQUEEZE - dowolne podnoszenie i obracanie rolek.
3. PRO 120 - wózek do podnoszenia rolek materiału pakującego.